Naše historie

Od milkshaku ve Filadelfii k prvnímu domu v Čechách

Příběh prvního domu Ronalda McDonalda se začal psát v sedmdesátých letech minulého století. V americké Filadelfii tehdy dostala doktorka Audrey Evans za úkol vybudovat onkologické centrum v tamní dětské nemocnici. Jakmile centrum otevřeli, začaly ho využívat i rodiny z větší dálky, než byla Filadelfie. Jenže ty se neměly kde ubytovat. Doktorka Evans měla rodiny udržet pohromadě, a proto začala shánět dům poblíž nemocnice, kde by rodiče vážně nemocných dětí mohly přespávat.

naše historie

Ve stejné době tehdy uspořádali hráči filadelfského fotbalového klubu Eagles sbírku na děti postižené leukémií. Dcera Freda Hilla, jednoho z hráčů klubu, totiž touto zákeřnou chorobou trpěla. Vybralo se úctyhodných 100 000 dolarů. Jenže ani tak velká suma doktorku Evans nezaskočila. Když peníze přebírala, zmínila se o tom, že by potřebovala ještě dalších 32 000 dolarů na zakoupení domu pro rodiče nemocných dětí. McDonald’s tenkrát využíval fotbalové hráče Eagles jako nosiče reklamy na mléčný koktejl. Oblastní manažer společnosti McDonald’s Ed Rensy souhlasil s tím, že daruje tržby z prodeje koktejlu výměnou za to, když dům ponese jméno Ronalda McDonalda. Obě strany se dohodly a 15. října 1974 byl otevřen první dům pro rodiče nemocných dětí.

Následovaly další domy a expanze do zahraničí. První dům Ronalda McDonalda mimo území USA byl otevřen v roce 1981 v kanadském Torontu. O deset let později už těchto domů stálo po světě 150. V České republice byl Nadační fond Dům Ronalda McDonalda založen v roce 2002. Od té doby soustřeďuje finanční prostředky na podporu rodin dlouhodobě hospitalizovaných dětí. Především na svůj největší projekt, kterým je první Dům Ronalda McDonalda v Česku. Ten bude otevřen v listopadu roku 2022 a nabídne rodinám kvalitní ubytování a potřebné zázemí, aby mohly být svým nemocným dětem dlouhodobě na blízku.

Kontaktujte nás

Máte jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat...

Sledujte naše sociální sítě

Something is wrong.
Instagram token error.

Přijměte pozvání do našeho Domu

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru
a buďte součástí aktuálního dění.

House With Heart

Přihlášením k odběru uděluji svůj souhlas společnosti Dům Ronalda McDonalda, nadační fond, aby zpracovávala mé osobní údaje (e-mailovou adresu).

* Registrací e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů a potvrzujete, že jste starší 16 let.

© 2021 Nadační fond Dům Ronalda McDonalda

Nadační fond Dům Ronalda McDonalda je zapsaný v nadačním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze, oddíl N, vložka 1345 a má zaregistrovanou veřejnou sbírku osvědčenou Magistrátem hl. města Prahy sp. zn. S-MHMP/898536/2016.